top of page
Search

Čiščenje zob pri najmlajših

  • Writer: Maša Žnidaršič
    Maša Žnidaršič
  • Oct 4, 2017
  • 1 min read

Kako pomembno je čiščenje zob pri dojenčkih in otrocih, kdaj začeti in kako se ga pravilno lotiti?

Čiščenje zob je pri naših najmlajših izrednega pomena in pomembno je, da z njim začnemo že ob izrastu prvega zoba. Takoj, ko zob izraste v ustno votlino, se namreč nanj začnejo nalagati zobne obloge. Ker so mlečni zobje še bolj dovzetni za karies kot stalni zobje, lezije pa na mlečnih tudi hitreje napredujejo, je redno čiščenje izrednega pomena. S tem preprečimo nastanek kariesa in otroka obvarujemo pred neprijetnimi obiski zobozdravnika, ki si jih bo zapomnil za vse življenje.

Čiščenje izvajamo z zobno ščetko dvakrat dnevno, zjutraj in zvečer. Uporaba zobne paste do približne starosti dveh let ni potrebna, saj je važno mehansko odstranjevanje oblog s ščetko, prav tako pa otrok do drugega leta še ne zna izpljuniti. Kasneje pa priporočamo uporabo manjših količin otroške zobne paste (grahovo zrno) do šestega leta.

Dojenčku čiščenje morda sprva ne bo po godu, vendar moramo pri njem vztrajati, saj gre za njegovo dobro. Ponudimo mu še eno ščetko, ki naj jo ima zase in naj jo nosi v usta in grizlja po svoji želji, ter se tako na nanjo še hitreje navadi.

Seveda pa je za ustno zdravje otroka pomembna tudi pravilna dieta, s čim manj sladkorja in sladkih pijač. Vredno je omeniti, da je treba biti pozoren tudi pri pitju po steklenički ponoči - če je steklenička že potrebna, naj bo v njej samo voda, saj drugače sladkor (tudi v mleku!) celo noč zastaja na zobeh in jim škoduje.

Največ lahko za svoje otroke storimo sami, zato jim umivajmo zobe, da bodo otroška leta res prijetna in brezskrbna.

bottom of page